grudnia 05, 2020

Zawieszanie nauczania indywidualnego - skutki dla nauczycieli

 

Indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony wskazany w orzeczeniu. Po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, dyrektor przydziela poszczególnym nauczycielom godziny zajęć z uczniem. Ich sytuacja zmieni się po upływie czasu, na jaki wydano orzeczenie, ale także w przypadku zawieszenia organizacji nauczania indywidualnego. Takie zawieszenie pociąga za sobą skutki dla nauczycieli, którym dyrektor powierzył prowadzenia zajęć, a także – zobowiązuje do wprowadzenia zmian w arkuszu organizacyjnym.


Zawieszenie zdalnego nauczania a zmiana wymiaru etatu

W przypadku zawieszenia indywidualnego nauczania zmniejsza się liczba godzin zajęć przydzielonych nauczycielom. Jeżeli zajęcia te nauczyciel realizował w ramach etatu, to zmiana skutkuje konieczności modyfikacji treści stosunku pracy (art. 29 § 4 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Zmiana wymiaru etatu w umowie o pracę może być dokonana w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia warunków pracy i płacy (art. 42 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy).

Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe (art. 42 ust. 5c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Jeżeli więc zmieniają się proporcje godzin pracy na różnych stanowiskach, może to skutkować zmianą obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela.

Zawieszenie zdalnego nauczania a godziny ponadwymiarowe

Jeżeli natomiast nauczyciel realizował indywidualne nauczanie w ramach godzin ponadwymiarowych, to dyrektor może zmniejszyć liczbę tych godzin jednostronną decyzją. Pozbawienie nauczyciela godzin ponadwymiarowych nie stanowi bowiem zmiany warunków zatrudnienia wymagającej zgody nauczyciela.

Zdjęcie z nauczyciela tego dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy (wyrok SN z dnia 12 maja 2004 r., I PK 454/03, OSNP 2005/3/32).


Informacje za: epedagogika.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Mowa od Nowa , Blogger