listopada 19, 2020

Wynagrodzenie nauczyciela na kwarantannie


Poddanie się kwarantannie nałożonej przez inspektora sanitarnego jest obowiązkowe. W wielu przypadkach nauczyciele poddani temu obowiązkowi nie wykazują jednak żadnych objawów chorobowych i chcieliby świadczyć pracę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, aby nie tracić części wynagrodzenia. Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za czas kwarantanny? Jakie warunki trzeba spełnić, aby w tym czasie móc prowadzić zdalne nauczanie? O czym jeszcze powinien pamiętać nauczyciel oraz dyrektor szkoły?

Od poniedziałku 16 listopada 2020 r. uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego realizują wyłącznie naukę zdalną.

W przypadku przedszkoli  obowiązują dotychczasowe zasady zwieszania zajęć i przechodzenia na nauczanie zdalne. Oznacza to, że dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów (§18 ust. 2a rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Kwarantanna a niezdolność do pracy

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny (art. 6 ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Zrównanie kwarantanny z niezdolnością do pracy oznacza, że za ten czas pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Praca zdalna w czasie kwarantanny – tylko, jeżeli w szkole zawieszono zajęcia

Nauczyciel przebywający na kwarantannie nie może opuszczać miejsca odbywania kwarantanny. Oczywiste jest, że czasie kwarantanny nie jest zdolny do prowadzenia zajęć z uczniami w przedszkolu lub w szkole. Nie oznacza to jednak, że nie może prowadzić lekcji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Jak wskazano wyżej, nauczyciel na kwarantannie co do zasady nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę, tylko zasiłek chorobowy, ponieważ kwarantannę zrównuje się z niezdolnością do pracy.

Jeżeli jednak w szkole zostały zawieszone zajęcia, choćby częściowo, a nauczyciel wyrazi zgodę na prowadzenie zdalnego nauczania, to za zajęcia te będzie przysługiwało mu wynagrodzenie a nie świadczenia chorobowe. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną (art. 80 ustawy z 26 czerwca 1975 r. Kodeks pracy). Zasiłek chorobowy nie przysługuje natomiast za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

W sytuacji, gdy w przedszkolu lub szkole nie zostały zawieszone zajęcia – nie ma podstaw, aby nauczyciele objęci kwarantanną realizowali zdalne nauczanie. Oznacza to, że nauczyciel poddany kwarantannie nie ma podstaw do prowadzenia zdalnego nauczania. W takim wypadku nauczycielowi będą przysługiwały świadczenia chorobowe.

Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach może pracować w każdej, żadnej lub jednej

Częstą spotykaną sytuacją jest zatrudnienie tego samego nauczyciela w dwóch szkołach. Jeżeli każda z nich prowadzi zajęcia stacjonarne – nauczyciel nie świadczy pracę i otrzymuje zasiłek chorobowy. Jeżeli zaś obie pracują zdalnie – nauczyciel może prowadzić zajęcia w każdej z nich, otrzyma wówczas 100% wynagrodzenia. W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych tylko w jednej z tych szkół – w szkole, w której nauczyciel będzie pracował zdalnie, należy wypłacić pełne wynagrodzenie, zaś w drugiej – wynagrodzenie chorobowe a potem zasiłek chorobowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Mowa od Nowa , Blogger