Dziecko w trakcie cięcia powinno siedzieć i utrzymywać wyprostowane plecy, łokcie blisko ciała oraz symetrycznie ustawione barki. Jeżeli wykonywana czynność wymaga dużego wysiłku, to maluch często je unosi, a także mocno pochyla głowę. Mogą pojawić się współruchy w postaci np. otwartej buzi.
Cięcie jest czynnością wymagającą użycia obu rąk jednocześnie. Ruch ręki będącej "operatorem" wspomaga druga ręka, która przytrzymuje i nadaje cięciu kierunek.
W pierścieniach nożyczek, w zależności od ich wielkości, znajdują się kciuk i palec środkowy lub palec środkowy i serdeczny. Pierścienie znajdują się w pobliżu stawów międzypaliczkowych dalszych, dzięki czemu uzyskuje się dobrą kontrolę narzędzia. Jeżeli dziecko nie ma właściwej stabilizacji obręczy barkowej, przedramienia i nadgarstka w trakcie czynności lub gdy nożyczki są za duże, wówczas pierścienie nożyczek znajdują się w pobliżu śródręcza.
Wszystkie palce w trakcie cięcia powinny być zgięte. Palec wskazujący umieszczony obok dolnego pierścienia ułatwia stabilizację czynności, zwiększa siłę oraz nadaje kierunek cięciu.
Mobilność nadgarstka i przedramienia oraz utrzymywanie ich w określonej pozycji zapewnia płynność ruchów w trakcie cięcia i dokładne wykonanie czynności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz